Vegetarisk turkisk menemen med fetaost till turkisk frukost

Idag lagade jag Vegetarisk turkisk menemen med fetaost – en slags turkisk äggröra till brunch. I menemen finns fetaosten som smälter i munnen och tillsammans med röd paprika blir det riktigt gott och mättande med den turkiska menemen. Pröva den!

Vegetarisk turkisk menemen med fetaost
Vegetarisk turkisk menemen med fetaost

Finns också Shakshuka som är en liknande rätt, där du har en tomatgryta och pocherar äggen. Jag gillar pocherade ägg så jag har twistat detta recept och gjort menemen med pocherade ägg, men i klassisk menemen ska du röra runt äggen. I en klassisk menemen använder du också köttfärs i, men jag valde att göra en vegetarisk rätt till turkisk frukost.

Är ägg nyttigt?

Ägg innehåller många proteiner och bra fettsyror som mättar bra. Ekologiska ägg har ett något högre halt av B12 vitamin och karotenoider, men skillnaden med vanliga ägg är marginell. Anledningen till vilket ägg man väljer handlar mer om etik och hur djuren behandlas och får för mat. Till exempel så kommer burägg från ägg i burar. Frigående ägg är höns som får gå fritt. Och ekologiska ägg är höns som äter ekologiskt foder och grovfoder som gräs.
Kolla om ägg är färskt genom att lägga det i ett glas med vatten. Sjunker ägget så är det färskt.

Vegetarisk turkisk menemen med fetaost

Ett äggrecept med tomater.
Förberedelser5 minuter
Tillagningstid20 minuter
Måltid: Frukost
Kök: turkiskt
Keyword: Ägg
Portioner: 2 pers

Ingredienser

  • 1 msk olja
  • 1/2 st gullök
  • 1/2 st grön spetspaprika
  • 4 st tomater
  • 1 msk tomarpuré
  • 1 dl vatten
  • 3-4 st ägg
  • 1 knippe persilja
  • 1/2 msk spiskummin
  • salt, peppar, 50 gr fetaost

Instruktioner

  • Hacka löken i tärningar och fräs i teflonpanna i olja tills den bryns.
  • Tillsätt hackad paprika. Låt det puttra lite.
  • Skiva tomaterna och tillsätt i pannan med tomatpuré. Häll över vatten och låt det puttra i 10 minuter.
  • Lägg nu över hackad persilja, kryddorna och rör runt.
  • Knäck ett ägg i taget och lägg det i en grop. Låt koka i några minuter till äggen är färdiga. Salta, peppra, strö över persilja och smulad fetaost och servera.
  • Tips. Riktigt gott blir det om du äter med händerna genom att doppa brödet i röran.

Om du gillar detta recept så kolla in min krämiga äggröra.