Red velvet cake med frosting

Jag bakade ”Red velvet cake” som jag har velat prova länge. Många tyckte att den smakade bra och undrade hur det kom sig att den är röd. Denna saftiga tårta är ett amerikanskt bakverk. Kakans röda färg berodde från början på en kemisk reaktion som uppstod när filmjölk, vinäger och kakao blandades. För att förstärka färgen tillsätter man röd karamellfärg. Jag dekorerade den med finriven choklad, visst blev det fint? 

Red velvet cake med frosting
Red velvet cake

Recept red velvet cake med frosting

Källa: Lisa Eisenman Frisk och Monica Eisenman

Red velvet cake

Ingredienser

  • 3 ½ dl strösocker
  • 2 ägg
  • 3 ½ dl vetemjöl
  • 1 tsk bikarbonat
  • ½ tsk salt
  • 1 msk kakao
  • 1 tsk vaniljsocker
  • 2 ½ dl filmjölk
  • 1 msk vitvins­vinäger
  • 1 dl raps- eller
  • solrosolja
  • 1 –2 msk röd karamellfärg
  • ev hallon eller andra bär till garnering
  • Cream cheese-glasyr
  • 400 g philadelphiaost eller annan cream cheese
  • ca 3 dl florsocker

Instruktioner

  • Värm ugnen till 175 grader. Smörj och bröa en rund bakform.
  • Vispa socker och ägg poröst. Blanda de torra ingredienserna till kakan och rör ner i smeten tillsammans med vitvinsvinäger, olja och filmjölk. Tillsätt karamellfärg och vispa till en slät smet.
  • Häll smeten i formen och grädda i 40 minuter. Låt kakan svalna något i formen. Stjälp sedan upp den på ett galler och låt kallna.
  • Vispa ihop ingredienserna till glasyren. Skär kakan i tre delar och bred glasyren på den undre delen. Lägg försiktigt på den andra delen och bred glasyr även på den. Lägg på den översta delen och bred resten av glasyren över hela kakan.