Min färgglada piknickpasta med mayyo – en snabb pastasallad med majonässås som bas och goda grönsaker som salladslök och cornichon. Lättlagat och snabbt att ta med sig ut till piknicken. Glöm inte filten!

Min piknickpasta
Bästa piknickmaten
Om vädret är varmt och jag ska svänga ihop en god picknickmat så ska det gå fort. Det här är en utav mina favorit utflyktsmat genom åren. Andra rätter som är bra att ta med på piknick kan vara:
Piroger, börek – enkelt att baka och lägga in i frysen. Ta fram när du ska på piknick.
Quesadillas – Fyll tortillabröd med det du önskar och stek, packa in och ta med dig. Barnfavorit på piknick.
Kisir – En enkel bulgursallad som går att göra mycket och räcker till många.
Linsbiffar – Gott och enkelt att äta med salladsblad. Behövs inga tallrikar eller bestick.
Recept min färgglada piknickpasta
Ingredienser
Pasta fullkorn eller glutenfri linspasta
2 dl turkisk yoghurt
2 msk majonäs
3-4 droppar citronsaft
Olivolja
salt peppar
Rädisa, cornichon, salladslök, röd paprika, majs
Gör så här
- Koka pastan och häll av vattnet och åt svalna.
- Blanda yoghurt med majonäs och rör i pastan. Krydda och droppa i citronsaft och olivolja. Hacka grönsakerna och blanda med majsen i salladen. Smaka av med salt och peppar.
Det är så gott med snabblagad mat nu i sommarvärmen och pastasallad går ju alltid hem, även hos oss 😉
Snubblade in på din blogg och blev väldigt intresserad. Inspirerande och fräscha recept och bilder! Li
ser gott ut! 🙂
Hei, i dag fant jeg din fantastiske blogg, så mye god mat. Jeg la meg til som følger og skal reklamere for deg på min blogg. Gleder meg til å følge deg videre, mvh Wilhelmines blogg i Norge
Vad använder du för yoghurt? Ser riktigt gott ut!